Automatyczne napisy na YouTube (wideo)

20-11-2009, 08:39

Dzięki technologii rozpoznawania mowy na YouTube pojawi się więcej napisów, nawet przy filmach, do których napisów nie opracowano. To ważne nie tylko dla  niesłyszących, ale także dla uczących się języków. Poza tym rozpoznawanie mowy ułatwi przygotowywanie napisów, bo autor filmu nie będzie się martwił o ustawienia czasu.

Automatyczne napisy zapowiedział na blogu Google Ken Harrenstien, który sam jest osobą niesłyszącą. Stwierdził on, że na YouTube da się zaobserwować rosnącą liczbę filmów z napisami, ale mimo to większość materiałów jest tej funkcji pozbawiona. Nic dziwnego - opracowanie napisów zajmuje dużo czasu.

>>> Czytaj: YouTube: media zlecą filmowanie użytkownikom

Aby się z tym uporać, Google sięgnęło po technologię rozpoznawania mowy - tę, która jest stosowana w Google Voice. Harrenstien przyznaje, że napisy nie zawsze będą doskonałe, ale mimo to pozwolą na zrozumienie, o co chodzi w filmie.

Napisy można włączyć, klikając na ikonkę w prawym górnym rogu odtwarzacza. Istnieje możliwość automatycznego tłumaczenia ich. Film pod tym tekstem prezentuje działanie usługi.

Na początku automatyczne napisy będą dostępne w kanałach filmowych wybranych partnerów, w języku angielskim (m.in. UC Berkeley, Stanford, MIT, Yale). Oczywiście automatyczne tłumaczenia znajdą się w oficjalnych kanałach Google i YouTube.

Łatwiejsze tworzenie napisów

Ponadto YouTube wykorzysta rozpoznawanie mowy, aby ułatwić tworzenie napisów. Dzięki funkcji określanej jako "auto-timing" autor filmu nie będzie musiał żmudnie analizować i określać czasu, w jakim napisy mają się pojawiać. Wystarczy stworzyć prosty plik tekstowy, a Google - wykorzystując rozpoznawanie mowy - ustali czas wypowiadania słów. Ta funkcja ma być globalnie dostępna dla anglojęzycznych filmów.

Film prezentujący obydwie funkcje można obejrzeć poniżej.


Źródło: Google Blog

Warto przeczytać:

Tematy pokrewne:  

tag YouTubetag wideotag rozpoznawanie mowytag napisytag Google
To warto przeczytać


Komentarze
comments powered by Disqus
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Serwisy specjalne:
Wydarzenia:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.